2024.11.22.
Cecília

Tippek a téli betegségek megelőzéséhez


Hideg szelek, esős napok, átázott kiscsizmák, náthás gyermekek. A téli hónapok megérkeztével a meghűléses megbetegedések egyre gyakrabban jelentkeznek a kicsiknél, mert az ő védekezőképességük még nem annyira fejlett. A Czeizel Intézet orvosa most elmondja, hogyan készíthetjük föl csemetéink immunrendszerét a hideg évszakra.

telA felkészülés a felnőttek és a gyermekek esetében is az egészség megőrzésével kezdődik. A megfelelő minőségű és mennyiségű alvás kulcsfontosságú tényező a kórokozók elleni védelemben. A kielégítő alvásmennyiség személyfüggő: akad olyan gyerek, akinek elég már 8-9 óra pihenés is, míg mások alvásigénye akár 10-11 órára is rúghat. A napi mozgás is létfontosságú az egészségmegőrzés szempontjából, ezt összeköthetjük a szabad levegőn tartózkodással; napi fél óra mozgás a hidegben sem árt meg, viszont pozitív hatásai azonnal érezhetőek. Fordítsunk figyelmet a levegőáramlásra is, a téli időszakban is szellőztessünk a lakásban, hiszen így kerüljük el a különböző vírusok és baktériumok megtelepedését. A rendszeres és bőséges folyadékbevitel télen is ugyanolyan fontos, mint nyáron, a cukros üdítőitalokat pedig száműzzük csemetéink étrendjéből egyszer és mindenkorra.

Gyermekeink védelmében érdemes az étkezésükre is odafigyelni: a szezonális zöldségek és gyümölcsök az immunrendszer-erősítő étrend alapvető részei, de számos egyéb élelmiszerrel is védekezhetünk. Fontos, hogy többségében olyan alapanyagokat használjunk, amelyek bővelkednek antioxidánsokban, ilyenek a zöldségek, gyümölcsök, csonthéjas termések, olajos magvak és csírák. A csíra koncentráltan tartalmazza a növényekben található ásványi anyagokat, így egyedülálló immunerősítő hatással bír. A belek seprűjének is nevezett savanyú káposzta pedig egyenesen főnyeremény a C-vitamin források között, hiszen gazdag ásványi anyag tartalommal rendelkezik, magas rosttartalma miatt pedig hatékonyan tisztítja a beleket. Az alkoholmentes propolisz tartalmú készítmények, illetve a fokhagyma és egyéb hagymafélék mind erős baktérium-, vírus-, és gombaölő hatásúak, így használatukkal megelőzhetjük a nagyobb bajt. Mindezek mellett nem szabad megfeledkezni a megfelelő fehérje- és szénhidrátbevitelről sem.

„Az egészséges bélflóra kialakításában és fenntartásában segítségünkre lehetnek a pre- és probiotikumok, amelyek megőrzik a természetes bélflóra egyensúlyt, és meggátolják a káros baktériumok elszaporodását a szervezetben. A probiotikumos kezelést viszont érdemes már a gyermek közösségbe kerülését megelőzően elkezdeni, így hatékonyabban védhetjük ki a kórokozók támadásait” mondja Dr. Karoliny Anna, a Czeizel Intézet gyermek gasztroenterológusa, aki szerint az egészséges életmódhoz elengedhetetlen vitaminpótláskor fontos odafigyelni a megfelelő mennyiségű C- és D-vitamin bevitelre.

A D-vitamin nem csak a csontanyagcsere fontos vitaminja, hiszen kulcsszerepet játszik többek között az immunrendszer szabályozásában is. Felmérések szerint a magyar gyermeknél mért D-vitamin szint 20-40%-ban alacsony vagy igen alacsony, ezért kiváltképp a téli időszakban fontos a megfelelő vitaminpótlás. A náthával, köhögéssel járó betegségek többnyire cseppfertőzéssel terjednek. Nem lehet eléggé hangsúlyozni az alapvető higiéniai tennivalókat: a használt zsebkendőt dobjuk a szemetesbe, tüsszentéskor tegyük a kezünket az arcunk elé, ha hazaérünk, mossunk kezet, és erre a gyermekeket is tanítsuk meg” – teszi hozzá a szakember.

 

Share